Sektor budowlany na fali wznoszącej.

Lip 3

Sektor budowlany na fali wznoszącej.

Po mocnym wstrząsie w sektorze budowlanym w ostatnich latach, widzimy obecnie zwrot w kierunku stabilizacji. Jak wynika z ostatniego sprawozdania Market Monitor opracowanego przez analityków przedsiębiorstwa Atradius, w wyniku na przykład ustępującego światowego kryzysu finansowego z 2008 r., przepływania dochodów gospodarstw domowych oraz poprawiania się stanu finansów publicznych, perspektywy rozwijania się rynku budowlanego malują się w jaśniejszych barwach aniżeli jeszcze rok temu.

Najnowszy raport Market Monitor przygotowywany regularnie przez analityków Atradius objął własnym zasięgiem państwa zaawansowane w rozwoju takie jak choćby Francja, Niemcy, Włochy, Holandia czy Stany Zjednoczone. Poniżej przedstawione były najważniejsze wnioski finalnego raportu opatrzone opinią Arkadiusza Taraszkiewicza, dyrektora w regionie do spraw oceny ryzyka w Atradius Credit Insurance. Poza tym, eksperci Atradius przeanalizowali także sektor budowlany w naszym kraju.

W obecnym roku kalendarzowym we Francji, Włoszech, Holandii a także Hiszpanii sektor budowlany ma odbić od podłogi, podczas kiedy Stany Zjednoczone i Niemcy cieszą się już stałym wzrostem. Jak twierdzi Arkadiusz Taraszkiewicz – Sporo przedsiębiorstw z rynku budowlanego, w krajach opisanych w najnowszym raporcie Market Monitor, korzysta z przystępniejszych cen towarów, ale dobry wpływ na efekty finansowe spółek związanych z budową jest najczęściej niwelowany poprzez wielką konkurencję oraz nacisk na warunki cenowe w branży, co dalej odbija się na wysokości marży. Jednocześnie w dalszym ciągu problemem dla sektora są opóźnienia w płatnościach a także kłopoty przepływów finansowych małych biznesów w branży. Pomimo tego że liczba niewypłacalności budowlanych winna się ustabilizować, bądź nierzadko ograniczyć w wielu państwach, odsetek niepowodzeń w branży jest wciąż wyższy niż w pozostałych branżach.