Z jakiego materiału budować ściany działowe?

27 Paź    REMONTY Tomasz
Paź 27

Z jakiego materiału budować ściany działowe?

Ścianki działowe murowane wykonuje się z cegły ceramicznej dziurawki, z bloków betonu komórkowego czy też z pustaków ceramicznych.

Ściany mogą być murowane na 1/4 cegły a zatem 6,5cm lub na 12cm. W przypadku ścianek o grubości 6,5cm, aby przenieść ewentualne siły boczne co drugą lub trzecią spoinę w poziomie trzeba zbroić 1 prętem o średnicy 8mm albo zwykłym płaskownikiem ze stali. Zazwyczaj ścianki o gr.6,5cm wolno nam na żelbetowym stropie murować w każdym miejscu przez wgląd na ich niski ciężar. Natomiast ściany o gr.12cm nie powinny być murowane w dowolnym punkcie stropu z uwagi na własny bardzo pokaźny ciężar. Tego typu ściankę najrozsądniej opierać w punkcie, gdzie na spodzie jest ściana nośna, w stropie został wykonany podciąg z żelbetu lub żebro schowane a zatem duże skupisko prętów zbrojeniowych w miejscu oparcia ściany. Średnicę i rozłożenie zbrojenia musi w projekcie przygotować projektant.

W sytuacji murowania ściany działowej na starym stropie będziemy mogli poniżej ścianki zrobić wzmocnienie w formie belki ze stali z dwuteownika bądź 2 ceowników. Owe stalowe wzmocnienie pod ścianą zapobiegnie nadmiernym naprężeniom stropu i pojawianiu się pęknięć w naszej ściance. Naprawdę lekkie ścianki murowane zbudujemy wykorzystując bloczki z betonu komórkowego. Głównie, jak wykorzystamy odmianę 400 – gęstość objętościowa powinna wynosić 400kg/m3. Produkowane są bloczki o szerokościach 6,8,10 a także 12cm. Beton tego typu ma również odpowiednie właściwości dźwiękoszczelności.

Chciałbym polecić także wykonywanie ścianek działowych z pustaków Porotherm. 1m3 Porothermu ma wagę mniej więcej 800kg jest więc znacznie lżejszy od cegły dziurawki jakiej gęstość objętościowa wynosi 1400kg/m3. Cechą pustaków Porotherm jest też mała gramatura zaprawy wymagana do budowania z uwagi na pokaźne wymiary cegły. Do wykonania 1m2 ścianki o gr.12cm z cegły dziurawki będziemy potrzebować 48 cegieł za to konstrukcja z porothermu o gr.11,5cm to jedynie 8 cegiełek na 1m2. W ścianach z porothermu nie buduje się też spoin pionowych – pustaki łączone są na „pióro-wpust”.

Przeważnie przy budowaniu nowych budynków realizujemy konstrukcje działowe z podobnego materiału który był użyty na mury zewnętrzne. Upraszcza to złączenie ścianki ze ścianą nośną – wysokość cegieł pozostaje taka sama. Śianki przenoszą tylko swój ciężar oraz nie możemy na nich opierać stropów. Warto więc jak ściany działowe wymurowane zostaną po wykonaniu stropów. Kiedy będzie potrzeba wyburzenia ściany działowej przy zmianie układu funkcjonalnego pokoi będziemy mogli taką ściankę bez obaw usunąć. W przypadku wątpliwości czy konkretna ściana jest ścianką nośną bądź działową musimy poprosić o wsparcie fachowca budowlanego.